Kadınların acı ‘Ziyafet’i

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ – Genç sanatçı Şevval Başalan’ın Piramid Sanat’ta açılan yeni sergisi “Ziyafet” kadın meselesinin binlerce yıllık geçmişine dönüyor ve geçmişten bugüne yaşanan çatışmaları ve direnişi simgesel bir dil ile ele alıyor. Özellikle kadın cinayetleri ile kadına yönelik şiddete dikkat çekmek isteyen Şevval Başalan, ziyaretçileri kişisel ve toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamaya davet ediyor. 

Sanatçı, kadın mücadelesini ilk kavgaya götürüyor… Havva, yaratılış mitlerinde genellikle itaat ve kabullenme simgesi olarak tasvir edilirken Lilith bağımsızlığın ve isyanın kadim figürü olarak öne çıkıyor. Başalan, sergide bu iki figür arasındaki diyaloğu merkeze alarak izleyicilere kadın kimliği ve toplumsal kodlar üzerinden derinlemesine bir sorgulama fırsatı sunuyor. Eserler, zıtlığı vurgulayarak kadınların yaşadığı çatışmaları ve direnişi simgesel bir dil ile anlatıyor. “Cennet”, “Ziyafet”, Adem, Havva ve Lilith’in mitolojik hikâyelerini modern bir perspektifle yeniden yorumlayarak mitolojik ve tarihi öyküler aracılığıyla cinsiyetçilikle yüzleşme alanı açıyor. 

“Olay yeri, girilmez” 

Sergide yer alan eserler de kadının çağlar öncesi rollerinden başlayarak günümüzde maruz kaldığı fizyolojik ve psikolojik şiddete kadar uzanıyor. Başalan, kadın cinayetlerinin yüzde 80’inin yemek masasında yaşandığına dikkat çekiyor. Girişte izleyiciyi karşılayan “Olay yeri, girilmez” şeridiyle kapatılmış, sergiye de ismini veren “Ziyafet” adlı enstelasyon kadının kendi elleriyle masasına koyduğu kendine ait parçalar ve bunların darmadağın hâlini yansıtıyor. Başalan, “Şiddet en çok yemek masasında yaşanıyor. Ben o masayı dağıtma özgürlüğünü bu sefer kadınlara verdim. Lezzet, hayatın sana sunduğu bir tat, o tattan bir ziyafet çıktı. Bu ziyafet ise kadınların ziyafeti… Bu sergiyi, engellenmiş, fırsatsız bırakılmış, unutulmuş, hiç duyulmamış veya sanatı değil kadın olduğu için sanat tarihine sadece bir istatistik olarak dahil edilen meslektaşlarıma adıyorum” diyor. 

Sanatçı kadın cinayetlerinin gerekçesini de hafızaya alıyor. Serginin duvarlarında kadın cinayetleri haberlerinden derlenen “öldürme gerekçeleri” meselenin boyutuna Başalan’ın sanatsal ifadesiyle not düşüyor. “Ziyafet”, 8 Ağustos’a kadar Piramid Sanat’ta ziyaret edilebilir. Sergi boyunca Şevval Başalan ve konuk eleştirmenler, sanat tarihçileri eşliğinde gerçekleştirilecek olan sohbetler ve panel tartışmaları da düzenlenecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x