Boeing’te Dev Kriz! Fatura Bu İsimlere Kesildi

Havacılık devi Boeing’in CEO’su Dave Calhoun, teknik sorunlar nedeniyle yıl sonuna kadar görevinden ayrılacağını açıkladı. Ayrıca, yönetim kurulu başkanı ve ticari uçak birimi başkanı da istifa edecek.

YÖNETİM KURULU DEĞİŞİYOR

NTV’nin aktardığına göre Boeing CEO’su Calhoun’un yanı sıra, şirketin yönetim kurulu başkanı Larry Kellner de başkanlık için yeniden aday olmayacağını açıkladı. Yönetim kurulu, Kellner’in yerine eski Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’u seçti.

TİCARİ UÇAK BİRİMİNDE DE DEĞİŞİM

Boeing ayrıca ticari uçak birimi başkanı Stan Deal’ın emekliye ayrıldığını duyurdu. Ocak ayından bu yana şirketin baş işletme sorumlusu Stephanie Pope, Stan Deal’ın pozisyonunu devraldı.

TEKNİK SORUNLARLA BOĞUŞMA DEVAMI EDİYOR

Boeing, 2018 ve 2019’da 737 Max’in iki ölümcül kazaya neden olduğu ve son olarak Alaska Airlines’ın 737 Max’inde acil çıkış kapısının patlaması gibi sorunlarla mücadele ediyor. Son yaşanan olaylar ve güvenlik endişeleri, şirkete 31 milyar dolardan fazla zarara neden oldu.

CALHOUN: “DÖNÜM NOKTASI”

Şirket CEO’su Calhoun, Alaska Havayolları olayını “Boeing için bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi. Ayrıca, “Dünyanın gözü üzerimizde. Çalışmayan sistemleri düzelteceğiz ve şirketi iyileşme ve istikrar yoluna geri getireceğiz” şeklinde konuştu.

YARIŞTA GERİDE KALDI

Boeing’in son üç ayda bir dizi kaza ve insanların yaralanmasına neden olan kazalar nedeniyle piyasa itibarı ve değeri kaybediyor. Bu durumda, havacılık devinin en büyük rakibi Airbus, yarışta öne geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x